top of page

Mittetulundusühing GENDY on ühing, mis ühendab Eesti transsoolisi ja alternatiivse sooidentiteediga in​imesi. Kes me aga oleme?

SOOIDENTITEET
Kõige üldisemalt tähendab sõna sooidentiteet inimese enese soolise kuuluvuse määratlust. Sooidentiteet on inimesel olemas sünnist saati ning on kindlaks tehtud, et selle, kellena inimene end ise määratleb, ei määra mitte tema suguelundid või kromosoomid vaid tema aju. Valdava osa inimeste sooidentiteet on vastavuses nende anatoomilise ja kromosoomi-sooga. Kuid on ka selliseid, kellede puhul see nii ei ole.


ALTERNATIIVNE SOOIDENTITEET
Sajad tuhanded inimesed on pöördunud professionaalsete meedikute poole probleemidega, mida viimased sooidentiteedi häireteks nimetavad. Tegemist on nähtusega, kus inimene ei samasta end kindlalt oma sünnipärase anatoomilise ehk gonaa-disooga. See võib väljenduda soovina kanda vastassoole omaseid rõivaid, aga ka soovina eladagi senisele vastupidises soorollis ning muuta oma anatoomilist sugu.


Alternatiivne sooidentiteet on 20. sajandi lõpus käibele võetud termin, tähistamaks nähtust, mis tegelikult on eksisteerinud läbi aegade kõigis kultuurides üle kogu maailma. Paljudes kultuurides on alternatiivse sooidentiteediga inimesed mänginud tähtsat ja mitte vähe respekteeritud rolli. Seepärast ongi Lääne soo-teaduste spetsialistid järkjärgult loobumas terminist "sooidentiteedi häired" ning asendanud selle mõistega "alternatiivne soo-identiteet", kuna nad on üha enam veendunud, et tegemist on pigem soolise käitumise teatud variatsiooni kui ebanormaalse käitumisega.

SEKSUAALNE ORIENTATSIOON
Vastupidiselt levinud arvamusele, ei liitu trans-nähtus otseselt inimese seksuaalse orientatsiooniga. Nagu kõiki muid inimesi, on ka trans-inimesi nii hetero-, bi- kui ka homoseksuaalseid. Paljud eelistavad seksuaalsuhetest üldse hoiduda, olles seega aseksuaalsed.


TRANS-INIMESED. Soorolli piire rikkuvaid ja nende vahelisi piiranguid ületavaid inimesi võiks nimetada "trans-inimesteks". Ladinakeelne sõna "trans" tähendab "ületamist" ehk "teisele poole minemist" ja sel alusel on eri tüüpi trans-inimestele omistatud nende olemust väljendavaid termineid:


TRANSVESTIIT on oma bioloogilise sooga rahul olev inimene, kes tahab aeg-ajalt riietuda vastassugupoolele omastesse riietesse ja võtta omaks mõningaid osi vastassugupoole soorollist. Soov kanda vastassoole omaseid rõivaid ei ole tegelikult otseses sõltuvuses inimese seksuaalsete eelistustega. Paljudele homo- bi- ja heteroseksuaalsed meestele meeldib avalikult või omaette naiste rõivaid kanda ning isegi neil juhtudel omale ette kujutada, et nad on naised. Mõned neist saavad sellest seksuaalset naudingut, teistele on naise roll lihtsalt meeldiv. Valdav enamus neist siiski ei soovi muuta oma anatoomilist sugu. Ekslikult arvatakse, et kõik transvestiidid on homoseksuaalsed. Tegelikult on enamus neist heteroseksuaalsed. On kindlaks tehtud, et ka paljud naised armastavad samadel põhjustel meesterõivaid kanda ja seda tuleb hoopis sagedamini ette, kui seni arvati. Samas on see ka palju nähtamatum, kuna tänapäeva massikultuuris aktsep-teeritakse meeste rõivaid kandvaid naisi ja selline asi ei pälvi erilist tähelepanu.


Nüüdseks on transvestiidid paljudes maades loonud juba arvukalt klubisid, mis pakuvad mõistvat suhtumist ja mõnusat seltsi, aga ka näiteks annavad nõu, kuidas vastassoo rollis loomulikumalt käituda, kuidas maitsekalt rõivastuda, end meikida jne. Peaaegu kõigis taolistes klubides antakse nõu ka transvestiitide partneritele, abikaasadele või vane-matele, kuidas sellisesse nähtusse suhtuda ning selgitatakse, millega on tegemist. Selleks tegutsevad nende klubide juures professionaalsed psühho-loogid.


TRANSSEKSUAALi ehk TRANSSOOLISE inimese bioloogiline sugu ja soo-identiteet on omavahel vastuolus. Transseksuaalid soovivad jäädavalt muuta oma anatoomilist sugu ja väliseid sootunnuseid ning hakata alaliselt elama vastassoo rollis. Paljud transseksuaalid teevad läbi protsessi, mida nimetatakse soo korrigeerimiseks ning mis annab selle läbi teinud inimesele võimaluse elada ka seksuaalses mõttes vastassoo rollis. Hormoonteraapia ja arenenud kirurgia teevad selle võimalikuks, ehkki tegu on äärmiselt komplit-seeritud, vaevanõudva ja kuluka protseduuriga, mida ei võeta ette ilma põhjaliku järelemõtlemiseta. Kes aga on siiski otsustanud oma anatoomilist sugu muuta, peab arvestama asjaoluga, et ka kaasaegse meditsiini võimalused on piiratud.


TRANSGENDERID. Paljud inimesed ei soovi elada oma endises soorollis, kuid ei soovi ka selgelt ja jäädavalt vastassoo rollis elama hakata, eelistades jääda androgüünseiks. Nad sobitavad kokku naiselikke ja mehelikke elemente, mille tulemusena mõned inimesed võivad neid võtta meeste, teised aga naistena. Paljuski elavad nad nagu mehed, teisalt aga on nende elus ka väga palju naistele iseloomulikku. Nad ei soovi oma anatoomilisi soo-omadusi muuta. Selliseid inimesi nimetatakse transgenderiteks. Kui transvestiidid ja transseksuaalid identifitseerivad end rohkem või vähem ühe või teise sugupoolega, on just transgenderid tõelised alternatiivse sooidentiteediga inimesed selle sõna otseses mõttes.

bottom of page